Bambu mu Çelik mi ? | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Bambu mu Çelik mi ?

İnşaat Müh.

Bambu mu Çelik mi ?

Bambu çelikten neden daha güçlüdür ?

Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşurlar. Betonarme elemanlarda bu durum genel olarak şu şekilde işlemektedir;  elemanda kullanılan beton basınç kuvvetlerini aktarırken çelik donatılar ise çekme kuvvetini aktarmaktadırlar. Bu yüzden çelik donatı elemanlarının çekme dayanımı çok önemlidir.

Bambu oldukça yüksek çekme dayanımına sahiptir. Hatta o kadar yüksektir ki çelik donatılar ile karşılaştırılabilir. Ayrıca bambu neredeyse bütün organik maddeler için büyük problem sudan dolayı çürümeye karşı geçirimsiz koruyucu bir tabakaya sahiptir.

Gelişmekte olan Singapur’da gün geçtikçe betonarme çeliğine olan talep artmaktadır. Ancak çoğu zaman bu talebi karşılayan çelik üretim araçlarına sahip değillerdir. Bolca üretim kapasitesi, sürdürülebilir ve son derece esnek olan bambu gelecekte çeliğin kolayca üretilemediği yerlerde ideal bir alternatif olma potansiyeline sahiptir.

Singapur’un Gelecek Şehirler Laboratuvarı’nda yapılan çekme dayanımı denemelerinde, takviye çeliği de dahil olmak üzere birçok malzemeden daha iyi performans göstermiştir

Bambu doğada yetişirken ekildiği tarihten itibaren ortalama 4-5 yıl boyunca hiç gelişim göstermiyor. Buna karşılık topraktan ilk çıktığı andan itibaren günde ortalama 30-40 cm uzayabiliyor. Bu kadar hızlı gelişmeye dayanabilmek ve uzun boyunu doğal kuvvetlere karşı ayakta tutabilmek için bu kadar dayanıklı olması gerekiyor.

Singapur’da şu sıralar inşaat mühendisliği alanında pek çok kişi, donatı için çelik yerine kullanıyor. Ayrıca bambu ağırlığına göre çeliğe kıyasla daha yüksek mukavemeti nedeniyle betonarme de donatı yerine kullanmak için mükemmel bir alternatiftir. Bambunun inch kare başına çekme dayanımı 28000N iken çeliğin aynı ebatta çekme dayanımı 23000N’dur. Ayrıca bambu üretmek için kullanılan enerji çelik üretmek için kullanılan enerjinin 1/50’sidir. Gerçekten çekme yükü uygulamasında bambunun verdiği sonuçlar heyecan vericidir. Çünkü bambunun özgül ağırlığa oranla çekme dayanımı çeliğe göre 6 kat daha fazladır

Okumaya Devam Et
Avatar

Kırklareli Üniversitesi-İnşaat Mühendisliği

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnşaat Müh.

En Üst