Tiltrotor Nedir? | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Tiltrotor Nedir?

Bilgilendirme

Tiltrotor Nedir?

CH-47 gibi çok büyük, ağır kaldırma helikopterleri 26.000 pound taşıyabilirken, çoğu döner kanatlı makine, üst uçta yaklaşık 150 knot ve yaklaşık 350 nm’lik bir aralıkla sınırlıdır. Bir helikopterin maksimum ileri hızını sınırlayan en önemli faktörlerden biri, “geri çekilen kanat stall” olarak bilinen aerodinamik bir fenomendir. Havada ileriye doğru hareket eden bir dönen rotorun diski boyunca üretilen kaldırmayı dengelemek için, ilerleyen bıçak, helikopterin ileri hızı, dönme hızına eklendiğinde ürettiği kaldırma miktarını korumak için hücum açısını düşürmelidir. bıçak ağzı. Makinenin ileri hızı, bıçağın dönme hızından kaldırıldığı için, geri çekilen bıçak da benzer şekilde hücum açısını artırmalıdır.

Çalışabilirlik

Helikopterin ileri hızı arttıkça, geri çekilen bıçak, bıçağın en hızlı dönen alanı olan bıçak ucunun kritik açısına ulaştığı ve durduğu bir noktaya ulaşacak, bu da kaldırma ve titreşim kaybına ve nihayetinde kontrol kaybına neden olacaktır. . İngiliz Deneysel Rotor Programı (BERP) gibi, helikopterlerin dünya hız rekorunu sadece 250 mil / saate kadar itmek için bıçak ucunu değiştiren İngiliz Deneysel Rotor Programı (BERP) gibi temel helikopterin uçuş alanını genişletmek için çeşitli girişimlerde bulunuldu. Ayrıca, saplama kanatları ve ileri tahrik sistemleri kullanan NASA / Sikorsky Rotor Sistemi Araştırma Uçağı (RSRA) dahil olmak üzere bileşik helikopter araştırma projeleri de vardı. Ancak sonunda, tasarımcı araç için kaldırma kuvvetinin çoğunu sağlamak için dönen bir bıçağa güveniyorsa, geri çekilen bıçak durması en yüksek hıza bir engel oluşturacaktır.

Tiltrotor - Wikipedia

Sabit kanatlı uçakların devasa ilerlemeler kaydetmesiyle, bu sorunu çözmek için bir helikopterin özelliklerini sabit kanatlı bir uçakla birleştirme kavramı görece açık görünebilir. Seyir uçuşu sırasında, araç, kaldırma kuvvetini üretmek için bir kanada güvenmelidir ve rotorlar, havada asılıyken tüm kaldırmayı sağlamaktan, kanattan taşınan seyir uçuşunda tüm itici gücü üretmeye geçiş yapmalıdır.

Bu konsepti gerçeğe dönüştürerek karşılaşılan mühendislik zorluklarına pratik çözüm bulmak, son 75 yılda havacılık mühendislerinin ve aerodinamikçilerin karşılaştığı en büyük görevlerden biri olmuştur. Orijinal öncülerin ev isimleri olmaması şaşırtıcı olabilir. William E. Cobey, 1952’de Transcendental Aircraft’ı satın aldı ve bir Ordu / Hava Kuvvetleri sözleşmesi kapsamında Model 1-G tek koltuklu tiltrotor geliştirdi. Merkezi olarak monte edilmiş Lycoming O-290 pistonla çalışan 1-G, 1955’teki pilot hatası nedeniyle düştü, ancak pervane rotor tahrik millerinin yatay uçak modunun 10 derecesine kadar eğildiği uçuşlar gerçekleşmeden önce düşmüştü. Bu araç, dikey uçuştan kanatlı uçak uçuşuna geçişi keşfeden ilk araç olarak tanınır.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bilgilendirme

En Üst