Hafif Çelik Binalar | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Hafif Çelik Binalar

İnşaat Müh.

Hafif Çelik Binalar

Hafif Çelik Çerçeveli taşıyıcı sistem; soğukta şekil verilmiş çelik profillerden oluşan taşıyıcı duvar, kiriş,döşeme ve çatı panellerinin gerekli ankraj kurallarına göre birleştirilmesinden oluşan sistemdir.

Çelik çerçeve; tümü çerçeveye bağlı olan bir binanın zeminini, çatısını ve duvarlarını desteklemek için dikdörtgen bir ızgara şeklinde inşa edilmiş, dikey çelik kolonlardan ve yatay I-kirişlerden oluşan “iskelet çerçeveli” bir yapı tekniğidir.Çelik yapı sistemi, yapı elemanlarının taşıyıcı nitelikte olduğu (duvar, döşeme) ve galvanize çelikten soğuk büküm yöntemi ile üretildiği bir yapı türüdür. Soğuk şekillendirilmiş çelik çerçeveler, hafif çelik çerçeve olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Çelik yapı sistemlerinin fabrikasyon ürünü olmaları nedeniyle hata payları oldukça azdır. Bu sayede tasarım ve üretim aşamaları tamamlandıktan sonra yapılması gereken işlem, malzemelerin montajının yapılması için inşaat alanına götürülmeleri ve montaj işleminin başlamasıdır. Çelik yapı malzemelerinin nakliye işlemleri kolaydır. Korunaklı bir şekilde inşaat sahasına getirilip monte edilir.

Hafif çelik levhalar konut, ticari, endüstriyel inşaat projelerinde hem dış hem de bölme duvarlar için yapısal ve yapısal olmayan bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere çelik dikmeler halinde soğuk şekillendirilebilir.

Hafif çelik yapı sistemlerinde galvanize çelik kullanılır. Çelik fabrikaları, soğuk şekillendirilmiş çelik profillerin üretimi için temel malzeme olan galvanizli çelik sac üretir. Çelik sac daha sonra çerçeveleme için kullanılan profillere haddelenir. Levhalar, korozyonu önlemek için çinko kaplıdır. Çelik çerçeve, çeliğin yüksek mukavemet-ağırlık oranı sayesinde tasarım esnekliği sağlar, bu da uzun mesafelere yayılmasına izin vermektedir, ayrıca rüzgar ve deprem yüklerine dayanıklıdır.

Hafif Çelik Sistemlerinin Avantajları

– Uygun maliyetlidir

-Hafif çelik yapısistemleri hızlı  montaj yapılabilen yapı sistemleridir. Bundan dolayı da işçilik maliyeti düşüktür.

-Yapının hafif olması nedeni ile deprem riskine karşı diğer yapı sistemlerine oranla daha fazla dayanıklılık gösterir.

-Tesisatların geçecekleri noktalar tasarım aşamasında belirlendiği için sonradan kırma ve dökme gibi işlemler yapılmaz.

-Uzun ömürlü ve sağlamdır.

– Daha temiz bir şantiye ortamına imkan sağlayan sistemlerdir

-Galvanize çelikten imal edilen yapılar korozyona ve paslanmaya dayanıklıdır.

– Hafif Çelik Binalar, özetle “maliyet, hız, emniyet ve kalite” sağlamaktadır

Avatar

Kırklareli Üniversitesi-İnşaat Mühendisliği

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnşaat Müh.

En Üst