Adeta Bir Sihir: Manyetik Levitasyon | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Adeta Bir Sihir: Manyetik Levitasyon

Bilgilendirme

Adeta Bir Sihir: Manyetik Levitasyon

Ağırlığı olan bir nesnenin mekanik bir destek almadan havada asılı kalması veya belirli bir alanda hareket etmesi olayına levitasyon denir.

Yerçekimi olan bir yerde, ağırlığı olan herhangi bir nesne havada bırakıldığında, yüksekliğe ve yerçekimine bağlı olarak ivmelenerek yere düşer. Bir nesnenin mekanik bir destek olmadan havada kalmasını sağlamak için o nesneye yerçekimine zıt yönde bir kuvvet uygulanması gerekir. Ayrıca nesnenin sabit olarak kalması için de bir kuvvet daha uygulanması gerekir. Bu kuvvetler manyetik, elektrostatik, hidrodinamik, aerodinamik ya da akustik olabilir.

Manyetik Levitasyon

Manyetik Levitasyon

Manyetik levitasyon, bir nesnenin manyetik alanlar dışında desteksiz olarak havada kaldığı bir yöntemdir. Manyetik kuvvet, yerçekimi ivmesinin ve diğer ivmelerin etkilerine karşı koymak için kullanılır.

Manyetik levitasyon, maglev trenleri, temassız eritme, manyetik rulmanlar ve birinin ürünün havada görüntülenmesi için kullanılır.

Elektrostatik Levitasyon

Elektrostatik levitasyonda ise nesne elektrik alanını kullanarak yer çekime karşı koyar ve havada asılı kalır. Manyetik levitasyon kadar güçlü olmayan bu levitasyon çeşidinde de aynı avantajlar vardır. Fakat bir aracı hareket ettirmek için gerekli kuvvet burada çok daha fazladır. O yüzden çok fazla uygulaması bulunmamaktadır.

Manyetik Levitasyon Led Ampul Gece Lambası Elektronik Lamba Yaratıcı Hediye  Hover Kablosuz Sihirli Sensör Ev Ofis

Akustik Levitasyon

Akustik levitasyon, sesin özelliklerini kullanarak nesnelerin havada asılı kalmasını sağlar. Yerçekiminin yüksek olduğu yerlerde bu levitasyon kullanılmasa da normal  ve az yerçekimli ortamda kullanılabilir. Temel mantığı ise ses dalgalarının hareketiyle hareketli moleküllerin birbirini itmesi ve çekmesidir.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bilgilendirme

En Üst