F-22 Raptor | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Bilgilendirme

F-22 Raptor

F-22A Raptor geliştirme

1990’da Boeing ve General Dynamics ile birlikte çalışan Lockheed Martin, YF-22 olarak adlandırılan gösteri prototip uçağını inşa etti ve uçurdu. İlk F-22 avcı uçağı Nisan 1997’de tanıtıldı ve Raptor adı verildi.

Eylül 2002’de USAF, F / A-22 uçağını kara saldırılarında olduğu kadar havadan havaya rollerinde çok görevli kabiliyetini yansıtacak şekilde yeniden tasarlamaya karar verdi. Uçağın adı, Aralık 2005’te ilk işletim kapasitesine (IOC) ulaştığında tekrar F-22A olarak değiştirildi.

Düşük oranlı ilk üretime (LRIP) geçme kararı Ağustos 2001’de onaylandı ve Lockheed Martin, LRIP sözleşmeleri kapsamında 49 uçak teslim etti.

İlk operasyonel test ve değerlendirme Nisan 2004’te başladı ve Şubat 2005’te başarıyla tamamlandı. F-22 Raptor, Aralık 2007’de tam operasyonel kapasiteye ulaştı.

Temmuz 2007’de 60 Raptor sipariş edildi ve toplam sipariş 183’e, üretim 2011’e getirildi. Kasım 2008’de, dört ek raptor için 40 milyon dolarlık finansman Pentagon tarafından onaylandı ve toplam sipariş edilen jet sayısı 187’ye çıkarıldı satın alma işleminin 2009 mali yılının ikinci yarısında yapılması planlanıyor.

Mayıs 2019’da USAF’ın F-22 filosu, uygulama geliştirme sürecini modernize etmek için bir yükseltme aldı.

F-22A Raptor dağıtımı ve üsleri

F-22A Raptors’ın ilk operasyonel kanadı, 40 uçaklık bir filoyla Virginia’daki Langley AFB idi. Elmendorff AFB, Alaska, Ağustos 2007’de ikinci oldu ve Holloman AFB, New Mexico, Haziran 2008’de üçüncü oldu. Operasyonel Raptors da Hickam AFB Hawaii’de bulunuyor.

Şubat 2007’de, 12 F-22 uçağı, savaş uçağının Japonya’daki Kadena Hava Üssü’nde ilk denizaşırı konuşlandırılmasına başladı. Uçak Mayıs 2007’de geri döndü. Ocak 2009’da, 27. Avcı Filosunun bir parçası olarak 12 F-22 jeti, Japonya’daki Langley Hava Üssü’nden Kadena Hava Üssü’ne üç ay boyunca konuşlandırıldı.

Uçuş testleri sırasında, F-22A, art yakıcı kullanmadan Mach 1.5’in üzerinde sürekli hızlarda uçarak ‘süper uçuş’ yeteneğini göstermiştir.

Lockheed Martin, F-22’nin daha geniş delta kanatlara, daha uzun menzile ve 4.500 kg’lık harici silah yükü ve toplam 15.000 silah taşıma kapasitesine sahip olacak olan bir avcı-bombardıman uçağı versiyonu olan FB-22 için önerilerde bulundu. kilogram.

F-22 Raptor tasarımı ve özellikleri

Uçağın uzunluğu 18.9m, yüksekliği 5.1m ve kanat açıklığı 13.6m’dir. 1.600 nm’den fazla bir menzile sahiptir.

F-22 yapısı ağırlıkça% 39 titanyum,% 24 kompozit,% 16 alüminyum ve% 1 termoplastiktir. Titanyum, bazı perdeler de dahil olmak üzere kritik stres alanlarında yüksek mukavemet-ağırlık oranı ve ayrıca uçağın sıcak bölümlerindeki ısıya dayanıklı nitelikleri için kullanılır.

Gövde çerçevesi, kapılar, kanatlardaki ara kirişler ve bal peteği sandviç yapı deri panelleri için karbon fiber kompozitler kullanılmıştır.

F-22 Kokpit

Kokpit eller üzerindeki gaz ve çubuk kontrol (HOTAS) ile donatılmıştır. Kokpitte altı renkli sıvı kristal ekran bulunur. Kaiser Electronics projeksiyon birincil çok işlevli ekranı, tehdit kimliği, tehdit önceliği ve izleme bilgileri dahil olmak üzere hava ve yer taktik durumunun bir plan görünümünü sağlar.

İki ekran iletişim, navigasyon, kimlik ve uçuş bilgileri sağlar. Üç ikincil ekran, hava ve yer tehditlerini, depo yönetimini ve hava tehdidi bilgilerini gösterir.

Bir BAE Systems head-up display (HUD), hedef durumunu, silah durumunu, silah zarflarını ve atış ipuçlarını gösterir. Bir video kamera, görev sonrası analiz için HUD’daki verileri kaydeder.

F-22 Silahları

M61A2 Vulcan topunun bir çeşidi, sağ hava girişinin dahili olarak üzerine monte edilmiştir. General Dynamics bağlantısız mühimmat işleme sistemi, 480 mermi 20 mm mühimmat tutar ve silahı saniyede 100 mermi hızında besler.

F-22 Raptor, AIM-120A AMRAAM veya harici yakıt tanklarını taşıyabilen, her biri 2,270 kg taşıma kapasitesine sahip kanatlarda dört adet sabit noktaya sahiptir. Raptor’un üç dahili silah bölmesi vardır. Ana silah bölmesi altı AMRAAM AIM-120C füzesi veya iki AMRAAM ve iki 1.000 lb GBU-32 ortak doğrudan saldırı cephanesi (JDAM) taşıyabilir.

Bölme, mağaza yönetim sistemi tarafından kontrol edilen bir pnömatik fırlatma sistemi olan EDO Corp. LAU-142 / A AVEL AMRAAM dikey fırlatma fırlatıcı ile donatılmıştır. Raytheon AMRAAM havadan havaya füzesi, 50 nm menzilli, her türlü hava koşuluna uygun, kısa ve orta menzilli, radar güdümlü bir ateş ve unut füzesidir. Yan bölmelerin her birine bir Lockheed Martin / Raytheon AIM-9M veya AIM-9X Sidewinder her yönden kısa menzilli havadan havaya füze yüklenebilir.

GPS güdümlü, Boeing küçük çaplı bomba (SDB) Şubat 2007’de F / A-22’ye entegre edildi. Sekiz SDB, iki AMRAAM füzesi ile taşınabilir.

Radar

AN / APG-77 radarı, Northrop Grumman ve Raytheon Elektronik Sistemlerinin Elektronik Sensörler ve Sistemler Bölümü tarafından F-22 için geliştirilmiştir. Radar, çeviklik, düşük radar kesiti ve geniş bant genişliği sağlayan 2.000 verici / alıcı modülünden oluşan, elektronik olarak taranmış aktif bir anten dizisi kullanır. AN / APG-77’nin teslimatları Mayıs 2005’te başladı.

F-22 Raptor’a Karşı Önlemler

Uçağın elektronik harp sistemi, bir radar uyarı alıcısı ve bir BAE Systems bilgi ve elektronik harp sistemleri (IEWS) (eski adıyla Lockheed Martin Sanders) füze fırlatma dedektörü içerir.

Navigasyon ve iletişim

TRW CNI iletişim, navigasyon ve tanımlama sistemi, bir uçuş içi veri bağlantısı, ortak taktik bilgi dağıtım sistemi (JTIDS) bağlantısı ve bir tanıma arkadaşı veya düşmanı (IFF) sistemi içerir.

Boeing, görev yazılımı ve aviyonik entegrasyonundan sorumludur. Uçağın bir Northrop Grumman (eski adıyla Litton) LTN-100G lazer jiroskop atalet referansı, küresel konumlandırma sistemi ve mikrodalga iniş sistemi vardır.

F-22 Motoru

F-22, iki Pratt ve Whitney F119-100 motoruyla güçlendirilmiştir. F119-100, 156kN itme sağlayan düşük yanma sonrası bir turbofan motordur. F119, ilk fan aşamasında takılan içi boş geniş akor fan kanatları ile donatılmış ilk savaş uçağı motorudur.

İtme vektörü, Hamilton Standard çift yedekli tam yetkili dijital motor kontrolü (FADEC) tarafından kontrol edilir. FADEC, BAE Systems uçuş kontrolleri araç yönetim sistemindeki uçuş kontrol bilgisayarlarıyla entegre edilmiştir.

Avatar

Elektrik Elektronik Mühendisi

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bilgilendirme

En Üst