Acıya Duyarlı Elektronik Cilt | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Acıya Duyarlı Elektronik Cilt

elektronik cilt

Bilgilendirme

Acıya Duyarlı Elektronik Cilt

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nden akademisyenlerin gerçekleştirdiği keşif, cildin acıya anında tepki vermesini sağlamak için elektrik sinyallerini ve insan sinirlerini kopyaladı. Çalışmada yer alan doktora öğrencisi Ataur Rahman, prototiplere bellek hücrelerinin yerleştirildiğini ve acıya yönelik tepkiyi tetiklemekten bu hücrelerin sorumlu olduğunu söyledi.

İnsan derisinin acıyı hissetmesini elektronik olarak gerçekleştirebilen cihazla ilgili konuşan Baş araştırmacı Profesör Madhu Bhaskaran, ağrı algılayıcı prototipin yeni nesil biyomedikal teknolojilere ve akıllı robotiklere yönelik önemli bir ilerleme olduğunu söyledi.

Bhaskaran, “Cilt, herhangi bir şey canınızı acıttığında hızlı uyarı sinyalleri göndermek için tasarlanmış karmaşık özelliklere sahip, vücudumuzun en büyük duyu organıdır. Her şeyi deri yoluyla algılıyoruz, ancak ağrıya, acıya tepkimiz yalnızca belirli bir noktada devreye giriyor, örneğin çok sıcak veya çok keskin bir şeye dokunduğumuzda. Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji insana ait bu acı hissini gerçekçi bir şekilde taklit edemedi. Yapay cildimiz basınç, ısı veya soğuk ağrılı bir eşiğe ulaştığında anında tepki verir. Bu gerçekten akıllı protezler ve akıllı robotikler sunmak için ihtiyaç duyduğumuz karmaşık geri bildirim sistemlerinin gelecekteki gelişimi için atılan kritik bir adım ” dedi.

3 Farklı Teknoloji Birleştirildi

Acıyı hissedebilen yapay deri, çıkartma kadar ince şeffaf, kırılmaz ve giyilebilir elektronikler sağlamak için oksit malzemeleri biyouyumlu silikonla birleştirilmesiyle elde edilen gerilebilir elektronikler, ısıya tepki olarak dönüşen bir malzemeye dayanan, insan saçından 1.000 kat daha ince kendi kendini değiştiren kaplamalardan oluşan sıcaklığa tepki veren kaplamalar, beynin önceki bilgileri hatırlamak ve saklamak için uzun süreli belleği kullanma şeklini taklit eden elektronik bellek hücrelerinin oluşturduğu beyni taklit eden bellek teknolojileri kullanılarak elde edildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bilgilendirme

En Üst