5G Teknolojisi Dünyamızı Nasıl Değiştirecek? | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

5G Teknolojisi Dünyamızı Nasıl Değiştirecek?

Bilgisayar Müh.

5G Teknolojisi Dünyamızı Nasıl Değiştirecek?

Dünya, tüm dünyadaki veri ağları için beşinci nesil bağlantıların uygulanmasıyla sonsuza dek değişmeye hazırdır. 5G, geçmişte yaşadığımız herhangi bir bağlantı sorununun kurtarıcısı olacağına söz verdi ve aynı zamanda tamamen kablosuz bir geleceğe giden yol olarak vurgulandı.

Mevcut ağ altyapımız olan 4G, büyük bir mobil devrim getirdi ve istediğimiz yerde ve zamanda yüksek tanımlı gösteriler yayınlamamızı sağladı. 5G bunu bir adım daha ileri götürecek. Sadece 4’ten 5’e geçiyor olsak da, vardiya sadece bir adım yukarı değil, ağ protokollerinde önemli bir adım. 

New 5G internet communication, global network wireless on world ...

5G, mobil cihazlar için daha yüksek veri hızları , düşük gecikmeli iletişim ve daha yüksek veri sınırları getirecektir . Büyük spor ağları, spor etkinliklerini tamamen kablosuz olarak çekmek ve yayınlamak için zaten 5G mikro ağları kullanıyor. Tek bir ağda 30 4K kameradan oluşan bir ağın canlı yayına akışını hayal edin – 5G’nin yapabildiği şey budur. 5G’nin 2035 yılına kadar 10 trilyon USD gelir elde etmesi bekleniyor. 

Tabii ki, teknoloji gazetecileri ve satış noktaları, tüm tıklamaları almak için yeni ve heyecan verici bir teknolojiyi bir sonraki büyük şey olarak abartmayı sever. O zaman aslında buradayken, bununla ilgili neredeyse hiç bir şey duymuyoruz. Bu makalenin başında attığımız kemiklere biraz et koymak için, 5G’nin üzerinde büyük bir etkisi olacak bazı pratik uygulamalara göz atalım. 

5G nedir?

5G’nin yaşamlarımız için neyi değiştireceğini tam olarak anlayabilmemiz için, hepimizin ne olduğunu tam olarak anladığımızdan emin olmamız gerekir. 5G sadece beşinci nesil anlamına gelir. Bunun anlamı, hücresel ağların nasıl çalıştığı için beşinci standart olmasıdır. Birisinin 5G dediğini duyduğunuzda, ağlar için donanım için farklı bir işletim standardı anlamına gelir.

Her şey hala 4G’ye benzer şekilde çalışıyor, yani tüm cihazlar antenlere radyo dalgalarıyla ağlara bağlı. 5G’nin temel farkı, iletişim standardının çok daha fazla bant genişliğini ele alabilmesidir. 

5G Network Background by ElGibbor | VideoHive

Teknik olarak 5G, spektruma 4G şebekelerine kıyasla daha düşük ve daha yüksek frekanslar ekledi. Yabancı otlara çok fazla girmeden, bunu yapmak 5G ağlarının 4G’nin işleyebileceği 100.000’e kıyasla kilometrekare başına 1 milyon cihazı işlemesine izin veriyor. 

Özetle, 5G, ağdaki daha fazla cihazı ve daha fazla frekansı işleyebilen, her şeyi daha hızlı ve daha iyi hale getiren daha gelişmiş bir hücresel işletim yapısıdır. 

5G gerçekten hayatlarımız için ne yapacak?

5G’nin mevcut 4G ağlarımızla karşılaştırıldığında sağladığı hız ve veri yoğunluğu sonucunda farklı işletmeler ve iş modelleri için yeni fırsatlar olacaktır. 4G piyasaya sürüldüğünde şirketlerin binicilik paylaşımı hizmetleri, yemek teslimatı ve daha fazlasını geliştirerek bundan faydalandıklarını gördük. Tüm bu hizmetler önceki 3G ağlarıyla mücadele ederdi. 5G, 4G’nin hızlarını ve olasılıklarını alır ve on katla çarpar. Bu, belki de tamamen yeni endüstrilerin farkında bile olmadığımız ortaya çıkabilen birçok işletme olduğu anlamına gelir.

Veri yoğun teknolojileri, diğerlerinin yanı sıra yapay zeka, nesnelerin interneti gibi 5G aracılığıyla kamusal alana getirilecek . 

Nesnelerin interneti de özellikle 5G teknolojisi için uygun görünen bir uzmanlık alanıdır. Halen IoT, imalat sektöründe fabrikaları izlemek için yoğun bir şekilde kullanılmakta, aynı zamanda nakliye sektöründe filoları izlemek için kullanılmaktadır. Akıllı ev cihazları da IoT alanına giriyor, ancak daha az güçlü wi-fi ağları, onlara bağlı çok fazla cihazınız olduğunda mücadele ediyor.

5g Technology Texture Sci Fi C4d Background, 5g, Technology ...

5G, herhangi bir kablolu wi-fi ağından daha hızlı olma potansiyeline sahiptir ve sinyali aldığınız sürece neredeyse her yerde olabilir. Bu, IoT cihazlarının yerel kablosuz ağlarla sınırlandırılmadan her yerde çalışabileceği anlamına gelir .

Bu özellikle iki kullanım durumu ile ilgilenir: akıllı şehirler ve küresel bağlantı. 

Önce ikincisine hitap eden 5G, dünya çapında yetersiz hizmet alan nüfuslara yüksek hızlı internet erişimi sağlama potansiyeline sahiptir. Bu, uzaktaki yerlerdeki insanların teknolojide veya internetin sağladığı potansiyel sayesinde gerçekten iş bulabileceği anlamına gelir. 

Yine de akıllı şehirlere odaklanan IoT, her şey için IoT,  şehirlerin iç işlerini daha önce hiç olmadığı gibi izlemesine izin verecektir. Derin sinir ağları ve yapay zeka trafik akışlarındaki tıkanıklığı mükemmel bir şekilde haritalamak ve hafifletmek için kullanılabilir, altyapı bakımını yönetebilir, taksilerin yaya yoğunluğuna göre zaten ihtiyaç duyduğunuz yerde olduğundan emin olabilir. 

Bunlar kesinlikle veri gizliliğinden endişe duyan herkes için korkutucu kavramlardır, ancak 21. yüzyılda ortaya çıkan herhangi bir teknoloji gibi, bu her zaman bir konudur. Büyüyen bu acıları sürdürülebilir bir şeye dönüştüreceğiz.

Hybrid-Beamforming Design for 5G Wireless Communications - ELE Times

Yöreye bağlı olmayan ultra yüksek hızlı ağlar büyük önem taşımaktadır ve şehirlerimiz, altyapımız ve kırsal nüfus için çok fazla potansiyel oluşturmaktadır. 

Bu makalenin başında belirttiğimiz gibi, 5G canlı etkinliklerin ultra yüksek kalitede eşzamanlı akışını sağlar. Bu, spor oyunlarının ve konserlerin, donatıya ihtiyaç duyulmadığı için daha önce hiç açılmadan çekilebileceği anlamına gelir. Ayrıca, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile görülen veri açısından zengin ortamların teorik olarak da akış için kullanılabileceği anlamına gelir. Tam 4K çözünürlükte kenarda VR’de bir futbol maçına katıldığınızı hayal edin . Pazar gününü izlemek biraz farklı görünecek …

5G yeni bir çağ getirecek mi?

Kısacası, kesinlikle muhtemel görünüyor. 

5G, daha önce gördüğümüz her şeyden katlanarak daha iyi bir kablosuz ağ altyapısıdır. İşletmeler, girişin önündeki büyük engeller olmadan, teknoloji perspektifinden ihtiyaç duydukları her şeye erişebilecekler. 5G, yapay zeka ve tahmine dayalı öğrenmelerin her yerden gelişmesine olanak tanıyacak, bu da öngörücü bakım ve gerçekten yararlı IoT anlamına gelir.

5G muhtemelen işletmeler için yeni bir teknolojik devrim getirecektir. Şirketler, her yerde hızlı verilere erişip erişmediklerinden faydalanmak için çok sayıda fırsata sahiptir. Zihninizin bir süre akmasına izin verirseniz, 5G’nin etkinleştirebileceği tüm çılgın şeylerle ilgili kavramlarla kaçmaya başlayabilirsiniz. 

Tabii ki, gerçeklik muhtemelen daha fazla temellendirilecek, ancak 5G çok fazla potansiyel sağladığından, geleceğin çok daha heyecanlı olmaya başlamayacağını kim söyleyecek?

Avatar

Elektrik Elektronik Mühendisi

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bilgisayar Müh.

En Üst