VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir? | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Döküman ve Program

VPN Nedir? VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

VPN nedir? VPN ile IP adresi nasıl değiştirilir? VPN ne işe yarar? VPN programlarını neden kullanmalısınız? VPN programlarını kullanmak güvenli midir? VPN ile neler başarabilirsiniz? Dijital dünyada gizlilik ve güvenlik için VPN doğru bir seçenek midir?

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), bilgisayarınızın internete şifreli bir bağlantı ile internet servis sağlayıcısının (İSS) sunucularından ziyade VPN sağlayıcısının sunucusu üzerinden bağlanmasını sağlayan ve bu sırada bilgisayarınızın internet protokol (IP) adresini maskeleyerek yeni bir IP adresi üzerinden veri paketi alışverişi yapmanızı sağlayan bir teknolojidir.

VPN, 1996 yılında bir Microsoft çalışanı tarafından iki cihaz arasında kurulan sanal özel ağ ile ortaya çıkmıştır ve tünelleme protokolü olarak Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü kullanılmıştır.

VPN öncesinde farklı coğrafik konumlarda ofisleri bulunan şirketler, şirketlerin internet ağını güvenli bir şekilde birleştirmek amacıyla leased line adı verilen özel hatlardan yararlanıyordu. Bu özel hatlar fiziksel olarak ofisler arasında yerleştiriliyordu. Özel hatların maliyeti ofislerin arasındaki mesafe arttıkça artıyordu. VPN ile hem ağlar hem de cihazlar arasında sanal özel ağ oluşturabildiği için VPN teknolojisine öncelikle şirketlerin ve kurumların ilgisi yoğun olmuştur.

Bireylerin VPN’e olan ilgisinin artmasında farklı faktörler rol oynamıştır. Erişim engelleri ile internete getirilen kısıtlamalar, çevrimiçi aktivitelerin İSS başta olmak üzere ağ üzerinden takip edilmesini engelleme ve internetteki sınırsız içeriğe fiziksel konum sınırlamalarına maruz kalmadan erişebilme bunlardan başlıcalarıdır.

VPN ile IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

VPN ile aslında IP adresiniz değişmez, maskelenir. IP adresi değiştirme programı olarak kullanılan VPN programları aslında bunu yapan proxy (vekil sunuculardan) güvenlik açısından farklıdırlar.

Bir VPN programını bilgisayarınıza indirdikten ve VPN sağlayıcısının sunduğu konumlardan biri üzerinden internete bağlandığınızda bilgisayarınız ve seçtiğiniz konumdaki sunucu arasında şifreli bir tünel oluşur. Bilgisayarınızdan çıkan veri paketlerinin IP adresi VPN sunucusunun IP adresini alırken veri paketleriniz VPN sunucusundan çıkana kadar şifrelidir. Bu şekilde, şifresiz olan Wi-Fi ağlarında VPN kullanmak ağ üzerinden çevrimiçi aktivitelerinizin izlenmesini engelleyebileceği gibi siber saldırganların şifresiz olan bağlantınız üzerinden verilerinizi çalmasını da engeller.

Evde kullandığınız internete bağlanarak gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi aktiviteler İSS’iniz tarafından görülebilir. İSS’inizin çevrimiçi davranışlarınız hakkında bir profile sahip olması muhtemel. WPA2 korumasına sahip olmayan kafe, alışveriş merkezi gibi ortak alanlardaki Wi-Fi ağlarında ise hem ağ operatörü aktivitelerinizi görebiliyor hem de ağa bağlanan bir siber saldırgan şifresiz veri trafiğiniz üzerinden verilerinizi çalabildiği gibi veri trafiğiniz içindeki bilgilerde değişikliklerde bulunabiliyor. VPN ile bu tip ağlarda şifreli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

VPN programlarını kullanmak güvenli midir? VPN programını ne için kullanmayı düşünüyorsunuz? IP adresinizi değiştirerek anlık olarak erişime engelli olan web sitelere ulaşmak adına mı yoksa internetteki sınırsız içeriğe çeşitli platformlar üzerinden ulaşmak için mi? Çok kısa süreli kullanımlarda ücretsiz VPN programlarından zarar görmeyebilirsiniz fakat uzun kullanımda ücretsiz VPN programları verilerinizi kaydedebilir ve üçüncü partilere satabilir.

VPN seçerken kullanacağınız VPN programı hakkında kısa bir araştırma yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Kullanılan şifreleme yöntemleri, kill-switch özelliği, müşteri hizmeti sunup sunmaması, aynı anda birkaç cihazda bir hesabın kullanılabilmesi, ayrık tünelleme sağlaması, kendine ait DNS kullanması ve en önemlisi sunucularında hiçbir şekilde kayıt tutmaması bir VPN programının sahip olması gereken özelliklerdir.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, VPN seçerken VPN sağlayıcısının sunduğu sunucu sayısının önemli olmadığını belirtiyor.

Avatar

Kırklareli Üniversitesi-İnşaat Mühendisliği

Yorum yapmak için tıklayın

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Döküman ve Program

En Üst