Neden Teknik Gezi? | Mühendisler Birliği
Bizi Takip Edin

Neden Teknik Gezi?

İnşaat Müh.

Neden Teknik Gezi?

Mühendis adayları mesleğe başlamadan önce küçük bir fragman olan teknik geziler nedir ? Öğrenelim bakalım…

Üniversite eğitimi bireyin eğitim hayatında ki en önemli dönemlerin başında geliyor. Çünkü genellikle bireylerin hayatlarını devam ettirecekleri meslekler hakkında kendilerinin geliştirdikleri eğitim buralarda veriliyor . Bu eğitimler her ne kadar teorik olsa da uygulamalı olarak da öğrencilere gösterilip sunulmalıdır. Bu konuda okulların da bir görevi olarak eğitimini üstlendiği öğrencilerin sektör ile entegresini sağlamak, işin mutfağında neler olup bitiyor diye göstermek, bir nevi mezuniyet sonrasına gençleri hazırlamak olmalı. İşte tam da burada teknik geziler ortaya çıkıyor.

Nedir Teknik Gezi ?

Öğrencilerin kendi alanları ile ilgili bilgileri yerinde göstermek maksadıyla yapılan eğitici – öğretici nitelikli gezilerdir.

Neden Teknik Gezi Yapılmalı ?

Teknik gezilerin meslek hayatında üniversite eğitimi aşamasından itibaren hayati önemi vardır. Teknik geziye çıkmak hem eğlenceli hem de bilgilendiricidir Yukarıda söylendiği gibi genellikle üniversitelerde teorik dersler verildiği için meslek bilgileri çoğunlukla havada kalmaktadır . Bu yüzden üniversiteler öğrencilerini meslek hayatına hazırlamak , onlara çalışacaklara ortamı göstermek, derslerde gösterilen teorik bilgilerin canlı bir şekilde görülüp daha net öğrenilmesi için yapılması gerekmektedir.

Teknik Gezi Yapılmadan Önce Yapılması Gerekenler Neler ?

İlk olarak teknik gezinin amacı, tarihi, süresi, gidilen yer, teknik gezi sırasında hava durumunun nasıl olacağı, nerede kalınacağı ve katılınacak etkinlikler nelerdir bunların bilinmesi gerekmektedir.

Sonrasında teknik gezinin verimli geçmesi için hazırlık yapılmış olması çok önemlidir.  Ön araştırma – çalışma yapılmasıdır. Ön araştırma – çalışma sırasında literatür araştırması ve internet araştırması yapılıp teknik geziye hazırlanılmalıdır.

Üniversiteler de Teknik Geziye Nasıl Katılabiliriz ?

Genellikle öğrenci kulüpleri olarak teknik gezi yapılmaktadır. Ya da bölüm olarak bölüm hocaları ya da bölüm başkanı tarafından teknik gezi düzenlenmektedir.

Mühendis Dalları ve Teknik Gezi Yerleri

Makine mühendisleri fabrikalarda, şantiyelerde, santrallerde, Ar-Ge merkezlerine teknik gezi düzenleyebilirler.

Elektrik Mühendisleri elektrik bazlı farklı üretim tesislerinde , şantiyelerde , Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santrallere teknik gezi düzenleyebilirler.

İnşaat Mühendisliği,baraj,köprü,demiryolu,havaalanı,tünel,bina şantiyesi, otoyol şantiyesine teknik gezi düzenleyebilirler.

Bilgisayara Mühendisleri yazılım firmalarında,telekominikasyon şirketlerinde,reklam ajanslarında,büyük şirketlerin IT ya da ar-ge departmanlarında kısacası yazılım ve programlamanın olduğu yerlere teknik gezi düzenleyebilir.

Endüstri mühendisleri otomativ sektörüne,hızlı tüketim malları sektörü,yazılım ve bilişim sektörüne teknik gezi düzenleyebilirler.

Çevre mühendisleri Su arıtım tesislerine, fabrikalara,inşaat firmalarına teknik gezi düzenleyebilirler.

Kimya Mühendisleri Endüstriyel tesisler, laboratuvarlar, özel ve kamu proje büroları, ithalat ve ihracat büroları, petrokimya, otomotiv, gıda, çimento, seramik, ilaç, tekstil, boya, kauçuk ve gübre sektörleri, cam, lastik, savunma, metal ve kaplama sanayilerine teknik gezi düzenlenebilir.

Biyomedikal Mühendisleri, Tanı ve tedavi amacıyla kullanılan mekanik, elektronik cihaz ve sistemler , AR&GE  ,hastanelere teknik gezi düzenlenebilir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği, fabrikalar, Taş Kömürü İşletmeleri ,  enerji sistemleri ve teknolojileri ile ilgili tüm alanlar, Mekanik-Tesisatçılık gibi alanlarda teknik gezi düzenlenebilir.

Nükleer Enerji Mühendisleri Atom Enerjisi Kurumu ve bağlı araştırma merkezlerinde, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim Şirketleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı , teknokentlere teknik gezi düzenlenebilir.

Uzay Mühendisleri uydu yer istasyonlarında, uzay ve bilgi teknolojileri laboratuarlarına teknik gezi düzenleyebilirler.

Mekatronik Mühendisleri Mekanik, elektrik, elektronik işlemleri ve bilgisayar teknolojisini kullanarak endüstriyel alanlarda,otomasyon ve yazılım şirketlerinde,petrol ve gaz endüstrisi,elektrik ve enerji hizmetleri gibi alanlara teknik gezi düzenlenebilir.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri ,gemilerde,elektrik üretim sistemlerinde,kazan sistemleri gibi alanlara teknik gezi düzenleyebilirler.

Avatar

Kırklareli Üniversitesi-İnşaat Mühendisliği

2 Yorum

2 Yorum

 1. Avatar

  Orhan çetin

  Aralık 13, 2019 at 7:48 pm

  Yüreğine sağlık harika bir yorum ve aydınlatıcı bir yorum olmuş

 2. Avatar

  Murat UĞUR

  Aralık 13, 2019 at 9:26 pm

  Eline sağlık çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı kaleme almışın. Inşallah devamı gelir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İnşaat Müh.

En Üst